Odświeżanie i remont mieszkania – na co zwracać uwagę? (część 2)
W poprzedniej części omówiliśmy, w jaki sposób przygotować się do odświeżenia mieszkania i jak najlepiej zaplanować prace. Z tego materiału dowiesz się, na co zwracać uwagę podczas współpracy z fachowcami. Zaczynamy!
Czy prace zostały zgłoszone do Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej / spółdzielni?
Zanim zaczniesz remont – pamiętaj, że wymaga on zgłoszenia – zwłaszcza, jeśli planujesz nie tylko odświeżenie lokalu, ale także poważniejsze prace i będziesz potrzebować kontenera na gruz lub gdy w grę wchodzi wymiana grzejników.
Podstawy są najważniejsze
Po załatwieniu formalności ze Wspólnotą Mieszkaniową, możesz zaczynać. Porozmawiaj z fachowcami o zrobieniu dobrego, szczegółowego przeglądu Twojego mieszkania. Szczególnie istotne jest, aby sprawdzili, gdzie znajdują się wszystkie instalacje. Jeżeli zmiany w lokalu będą naprawdę gruntowne – pamiętaj, że należy zacząć od hydrauliki, choć często można prowadzić równolegle także prace nad elektryką – niech zdecydują o tym fachowcy. Zawsze zatrudniaj ich do realizacji prac w tych dwóch obszarach! Malowanie czy inne drobne prace możesz zrealizować sam, jednak, w przypadku instalacji elektrycznych i hydraulicznych, nie możesz pozwolić sobie na tzw. prowizorki!
Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, poproś również o sprawdzenie izolacji przeciwwodnej oraz tego, jak solidne jest ocieplenie budynku. Inaczej narażasz się na dodatkowe koszty – po co inwestować w nowy design, jeśli za kilka lat okaże się, że wszystko trzeba zaczynać od nowa, aby ocieplić dom?
Pamiętaj o zaplanowaniu oświetlenia
Dobre oświetlenie potrafi zmienić charakter mieszkania i jest jednym z najważniejszych elementów aranżacji wnętrza – potrafi ukryć mankamenty lokalu i uwydatnić detale, które są dla ciebie najważniejsze. Dlatego, przemyśl dokładnie gdzie i ile gniazdek chcesz zainstalować, a gdzie rozlokować włączniki. Weź pod uwagę okolicę, w której stoi dom czy blok (na przykład czy jakieś pomieszczenie nie jest wyjątkowo zacienione przez rosnące za oknem drzewa?), charakter pracy (może pracujesz z domu i potrzebujesz dodatkowego doświetlenia gabinetu?), a nawet… imprezy okolicznościowe i święta (czy wiesz już, gdzie postawisz choinkę?). Planując, uwzględnij potrzeby wszystkich domowników i dobieraj oświetlenie do rozmiaru wnętrza.
Gdy zakończyłeś już etap gruntownych prac, a hydraulika i elektryka są gotowe – czas na tzw. „wykończeniówkę”. Z kolejnej – ostatniej – części dowiesz się, jak zaaranżować detale, które sprawią, że twoje mieszkanie zyska świeży, piękny wygląd oraz… ile tak naprawdę kosztuje remont? Zapraszamy!